Jak wypozycjonować stronę cz.3:

Poradnik pozycjonera cz. 3 - słowa kluczowe, mobile-friendly, popularne kary.

W ostatnim artykule z naszej serii poradnikowej dla pozycjonerów bliżej przyglądaliśmy się mechanizmom działania najpopularniejszej wyszukiwarki w sieci, a także sprawdzaliśmy, w jaki sposób możemy ulepszyć naszą stronę jeszcze przed podjęciem docelowych działań pozycjonujących. Optymalizacja jest istotna na równi pozycjonowaniem, dlatego tematowi temu poświęciliśmy wiele uwagi w poprzednich naszych artykułach. Dziś będziemy kontynuować nasze wskazania dotyczące odpowiedniego przygotowania strony do osiągania wysokich pozycji w Google, ale najpierw przyjrzymy się bliżej - tak, jak ostatnio obiecaliśmy - tematyce słów kluczowych.

Komercyjne i informacyjne słowa kluczowe

Jeśli mieliście kiedyś styczność z tym podziałem słów kluczowych, to bardzo dobrze dla Was. Jednak, gdy wcześniej nie spotkaliście się z nim jeszcze, to z pewnością ciekawi Was, co tak naprawdę się za tymi określeniami kryje. Wśród profesjonalnych pozycjonerów mówi się, że podstawowym błędem, jaki popełnia większość osób pracujących nad poprawą pozycji danej witryny w Google, jest niepoświęcanie dostatecznej ilości czasu i uwagi właśnie komercyjnym słowom kluczowym.

Dlaczego takie jest ich zdanie? Ponieważ, to właśnie komercyjne słowa kluczowym są tymi, które pozwalają nam generować pieniądze z danej witryny internetowej, czy związanej z nią działalności. Jeśli chcemy, aby pozycja strony internetowej w wyszukiwarce polepsza się i zaczęła przynosić lepsze przychody, konieczne będzie zatem zrozumienie różnicy pomiędzy informacyjnymi i komercyjnymi słowami kluczowymi.

W przypadku, gdy wszystkie słowa kluczowe, które prowadzą do Twojej strony internetowej, są informacyjne, to prawdopodobnie będziesz w dalszymi ciągu generować organiczny ruch z wyszukiwarki, ale może Ci to nastręczać trudności z konwersją odwiedzających w kupujących. A przecież to właśnie sprzedaż jest naszym głównym celem. Dzieje się tak ze względu na to, że użytkownicy sieci, którzy wpisują w wyszukiwarkę informacyjne słowa kluczowe takie, jak np.:

* jak zainstalować Wordpress?

* jak pozbyć się trądziku domowymi sposobami?

* darmowe e-booki o pozycjonowaniu

* jak zarabiać pieniądze za darmo?

Nie chcą niczego kupować, a jedynie znaleźć potrzebne im informacje do realizacji swoich celów.

Są jednak tacy użytkownicy, którzy wpisują w wyszukiwarkę następujące hasła:

* najlepsze kosmetyki na piękną cerę

* najlepszy dostawca usług hostingowych

* agencja SEO

* adwokat w Warszawie.

Ta grupa poszukuje rozwiązań, które może kupić za pieniądze. I dlatego - jeśli zależy nam na sprzedaży - do naszej strony powinny prowadzić frazy kluczowe, które będą dawać im gotowe rozwiązania, które mogą nabyć. Komercyjne słowa kluczowe są znane z dobrej konwersji - i wie o tym chyba każdy e-marketer.

Poniżej zamieszamy słowa kluczowe, które występując przed lub po docelowej frazie notują dobre wyniki konwersji:

* zamówię

* kupię

* recenzja

* zniżka

* kupon

* promocja

* okazja

* dostawa

* opinie

A może teraz małe ćwiczenie? Które z podanych fraz kluczowych to komercyjne, a które informacyjne?

* jak wypozycjonować stronę za darmo?

* najlepsza agencja pozycjonerska?

* najlepszy pozycjoner

* najlepszy copywriter

* agencja pozycjonerska XXX opinie

* samodzielne pozycjonowanie

Chyba nie masz już najmniejszych problemów z odróżnieniem komercyjnych i informacyjnych fraz kluczowych. Pierwszy i ostatni przykład to oczywiście frazy informacyjne. Środkowe są frazami komercyjnymi, które pomogą Ci w uzyskaniu lepszej konwersji. Upewnij się, że Twoja strona jest przyjazna urządzeniom mobilnym Szacuje się, że aktualnie około 60% wyszukiwań odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Liczba ta ciągle rośnie, w związku z coraz większą popularnością smartfonów i tabletów. Aktualizacja Google faworyzującą strony przyjazne urządzeniom mobilnym weszła już kilka dobrych lat temu. Jednak od czasu jej publikacji pracownicy międzynarodowego brandu nie zabierali na jej temat głosu, dopóki 10 stycznia 2017 roku nie ukazała się publikacja na blogu Google Webmaster, która rozwiała wątpliwości wszystkich pozycjonerów:

"Od dnia dzisiejszego, strony internetowe, których zawartości i treści nie są łatwo dostępne dla użytkowników na urządzeniach mobilnych, mogą osiągać niższe pozycje w wyszukiwaniach." O tym, w jaki sposób możemy sprawdzić, czy nasz strona jest przyjazna urządzeniom mobilnym, mówiliśmy w pierwszej części naszej serii artykułów. Przypomnimy, że możecie to zweryfikować wchodząc na Test optymalizacji mobilnej Google. Po wpisaniu adresu strony internetowej uzyskacie prostą odpowiedź, czy Wasza strona jest wg Google przyjazna urządzeniom mobilnym, czy też nie. Co więcej, to proste narzędzie wyświetli Wam również całą listę problemów, jakie odnalazło przy symulacji ładowania Waszej strony dla urządzeń mobilnych. Te informacje możesz wykorzystać do ulepszenia swojej witryny internetowej. Strona przyjazna urządzeniom mobilnym - jak szybko naprawić błędy? Jeśli Twoja strona nie jest przyjazna urządzeniom mobilnym, możesz to szybko naprawić przy pomocy takich serwisów, jak Mobify , Duda, czy bMobilized. Nie są to jednak rozwiązania darmowe - jeśli ich poszukujesz. W przypadku, gdy Twoja witryna zbudowana jest na jednej z popularnych platform CMS, będziesz mieć ułatwione zadanie. Przy pomocy kilku kliknięć możesz przekształcić ją w przyjazną urządzeniom mobilnym dzięki takim wtyczkom, jak WPtouch (Wordpress), ThemeKey (Drupal), Responsivizer (Joomla). Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście stworzenie strony responsywnej (RWD). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że witryna będzie doskonale prezentować się na wszystkich rozdzielczościach niezależnie od urządzenia.

Mobilnie i lokalnie Google - zgodnie ze swoimi celami - stara się oferować internautom dostęp do usług i informacji w możliwie jak najprostszej i najszybszej formie. Istnieje połączenie pomiędzy lokalizacją usług i mobilnością. Co w sumie nie jest chyba żadną tajemnicą. W zależności od Twojego położenia w czasie wyszukiwań Google wskaże Ci np. najbliższego dentystę, czy supermarket - nawet jeśli w wyszukiwarce wpiszesz jedynie "dentysta" lub "sklep spożywczy". Jeśli chcesz, aby Google sprawnie i skutecznie przekierowywało zainteresowanych Twoimi usługami klientów bezpośrednio do Ciebie, koniecznie na bieżąco uzupełniaj swoją wizytówkę Google Moja Firma. To kolejne świetne narzędzie - które dostępne jest udostępniane przez Google zupełnie za darmo - i pozwala nam być łatwiejszymi do znalezienia dla odbiorców naszych usług lub produktów. Kary od Google - jak je zdiagnozować i jak się ich pozbyć? Teraz, gdy wiemy już na co zwracają uwagę boty Google i poznaliśmy sposoby na sprawdzenie najbardziej kluczowych dla pozycji strony danych, przyszedł najwyższy czas na zweryfikowanie i pozbycie się nałożonych kar (o ile takie mają miejsce). Jest to konieczne jeszcze przed zajęciem się promocją strony i link-bulidingiem.

Zmiany w link-buildingu po 2012 roku Do roku 2012 spamowanie bezwartościowych linków w sieci podnosiło pozycję wielu stron. Wprowadzone przez Google po tym roku zmiany spowodowały, że ten schemat działania nie przynosi już żadnych korzyści dla pozycjonującego, a może nawet zaszkodzić pozycjonowanej przez niego witrynie. Niezależnie od tego, jak dobrze zoptymalizowana będzie Twoja strona, jeśli zastosujesz praktyki złego linkowania, z pewnością nie będą one skutkować podniesieniem miejsca w rankingu, a mogą prowadzić nawet do bana. Linki prowadzące do witryny powinny nie tylko wyglądać na naturalne, a takimi rzeczywiście być.

Aby sprawdzić, które linki mogą powodować zachwianie pozycji strony internetowej w wyszukiwarce lub podejrzenia botów o nieetyczne praktyki, możesz wykorzystać jedno z wielu narzędzi, np.:

* Majestic

* Open Site Explorer

* SEOprofiler

SEOprofiler dostępny jest za darmo. Logując się na konto możesz uzyskać wiele cennych informacji na temat linków, jakie prowadzą do Twojej witryny. Wśród nich znajdą się:

* Unique Active Backlinks (unikalne aktywne linki zwrotne) - Wskazuje na liczbę linków, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na pozycję witrynę w Google. Unikalność linków polega na tym, że są one generowane z różnych adresów IP. Jest to jeden ze sposobów na rozpoznanie naturalnego linka.

* Nofollow links (linki z atrybutem nofollow) - Wskazuje na liczbę linków, które nie są brane pod uwagę podczas określenia rankingu strony.

* Industry - Dzięki temu wskazaniu będziesz mógł określić branże wartościowych linków dla Twojej strony. I - wbrew pozorom - wcale nie musi być ona tożsama z prowadzoną na stronie działalnością, czy tematyką.

* Link Influence Score - Ten wskaźnik informuje nas, jak linki wpływają na pozycję danej witryny w sieci. Im wyższy jest współczynnik, tym lepiej.

* Anchor text (tekst z anchorem) - Teksty z anchorem to te, które zawierają link prowadzący do Twojej strony. Pamiętaj, aby treści publikowane w sieci zawierające link do witryny były rożnorodne. W przeciwnym razie pozycja strony w wyszukiwarce może zostać narażona.

Określenie tego, które linki działają pozytywnie na pozycje strony, a które nie tak bardzo, jest bardzo istotne. Z pomocą w odnalezieniu linków niskiej jakości przyszła aktualizacja Google Penguin 2.0. Odnośnikami, które chcemy wyeliminować, będą te pochodzące:

* ze stron o PG - n/a lub PG0

* z witryn o niewielkim ruchu

* ze stron o tej samej klasie adresu IP

* ze stron z wieloma odnośnikami

To jeszcze nie wszystko, co powinieneś/aś dowiedzieć się o poprawnym linkowaniu witryny. W kolejnej części naszego poradnika będziemy kontynuować temat link-buildingu i sprawdzimy, w jaki sposób dobierać słowa kluczowe.